Ochrana rostlin

Sen každého hobby zahradníka je mít krásnou zahradu, která je tak snadná na údržbu, jak je to jen možné. Trvalé houbové onemocnění rostlin a otravní škůdce někdy brání tomuto cíli. Nicméně, s malým know-how a správnými opatřeními, mohou být rostliny pěstovány takovým způsobem, že nemoci a škůdci mají jen málo příležitostí k rozvoji.

Plán: příprava

Na začátku plánování se vyškolený zahradník zabývá místními podmínkami v domácí lokalitě. Jaké vlastnosti má půda, kolik slunce je k dispozici, je větrná nebo má často vyšší vlhkost? Objasníme výběr vhodných rostlin a odrůd, kterým se daří a zůstanou zdravé na naší zahradě. Ať už kupujete semena nebo rostliny v květináčích - v obou případech byste měli hledět na přiměřenou kvalitu, ale také na zdravé listy  a celkový zdravotní stava kondici rostlin. Podívejte se také na kořeny - poskytují vám dobré informace o kvalitě zapěstování rostlin.

Cíl: silné a odolné rostliny

Jakmile byla nalezena správná rostlina pro vaší zahradu, důraz je kladen na zásobování živinami a péči. Správné hnojení zde hraje klíčovou roli, protože  jen dobře vyživované rostliny jsou schopné bránit se optimálně proti škůdcům a nemocem.

Hladové, nedostatečně zásobené rostliny mají často malou odolnost vůči škůdcům a houbovým chorobám. Kromě dobrého hnojiva může zahradník podpořit své rostliny v růstu a kondici, jako je správný řez rostlin, zpracování půdy, zálivka, podpora užitečných organismů v zahradě.

Výrobky na ochranu rostlin jsou také součástí integrované ochrany proti škůdcům

Existuje celá řada nechemických kontrolních opatření, která mohou být použita, pokud již došlo k poškození. Mnoho užitečných hmyzu (např. Dravých roztočů) lze objednat na internetu k boji proti určitým škůdcům. Lepící proužky, ochranné sítě , to jsou příklady čistě mechanických opatření proti škůdcům. Feromonové pasti a žluté lepové desky jsou užitečným nástrojem pro stanovení nástupu napadení škůdci včas a následně zahájit vhodné a cílené protiopatření.

Navzdory všem úvahám, přípravám a péči – se výskytu škůdců a onemocnění nelze vždy zcela vyhnout. Proto je použití insekticidů a fungicidů nedílnou součástí integrované ochrany proti škůdcům. Zvláštní povětrnostní podmínky a jiné vnější vlivy mohou vést k specifickým problémům pro rostliny.

Použití klasických insekticidů a fungicidů v takových situacích je často užitečným způsobem, jak zachránit rostlinu před škůdci a / nebo houbovými chorobami.

"Zahradničení - v souladu s přírodou!"

Co bychom měli vzít v úvahu při ochraně rostlin, jako jsou například hortenzie?

  • Umístění: polostín, vzdušné stanoviště, bohaté na živiny a prostor pro hluboké zakořenění
  • Výběr rostlin: Vyberte odolné a silné odrůdy
  • Péče a hnojení: zásobní hnojení a pravidelné zavlažování
  • Pěstování: Pomocí opory, podepření rostliny při bohaté násadě květů, řez
  • Ochrana rostlin: Používání klasických přípravků na ochranu rostlin
  • Obnova rostlin: Zabránit napadení škůdci a houbovým chorobám pomocí výsadby nových rostlin"